U16 Mestis Jarno Närhen vastuulle.
JääkiekkoJulkaistu: 08.03.2024 12.04

U16 Mestis Jarno Närhen vastuulle.

Jarno Närhi U16 joukkueen peräsimeen.

Jarno Närhi on nimetty seuran U16-joukkueen vastuuvalmentajaksi. Närhi valmentaa tällä kaudella U15 ikäryhmää joten ensi kauden U16 ikäiset ovat Närhelle tuttuja.

Närhi on nuoresta iästään huolimatta valmentanut jo useamman vuoden sekä häneltä löytyy myös oma pelaajatausta.

"Haluamme seurana tarjota myös valmentajille seuran sisällä paikan kehittyä valmentajana. Japi on osoittanut intohimonsa valmentamista kohtaan ja tulee erinomaisesti toimeen nuorten pelaajien kanssa. Seurana haluamme mahdollistaa Jarnon kehittymistä ja tarjota uusia haasteita hänen valmentajapolullaan.", sanoo Diskos Jyväskylän valmennuspäällikkö Jaakko Alasaarela.

Närhi joka on työskennellyt jo kyseisen 2009 syntyneiden ikäluokan kanssa vuoden, pääsee näin jatkamaan myös tulevan kauden saman ikäluokan kanssa. "Näen tämän hienona mahdollisuutena kehittyä valmentajana ja tavoitteenani on innostaa nuoria kehittymään kohti vaativampia haasteita", Närhi kommentoi.

Diskos yhteisö odottaa mielenkiinnolla tulevaa U16 kautta Jarnon johdolla.

Mikäli olet halukas U16 Mestis joukkueeseen kaudelle 2024-2025 täytä linkin kautta avautuva lomake ja tule avoimille jäille 15.-19.4

ILMOITTAUDU TÄSTÄ

Diskos Jyväskylä ry

Sykeraitti 7
40630 Jyväskylä

y-tunnus:1061742-6